Respectând buna tradiţie a aprofundării limbii franceze şi prin practica teatrală, nouă elevi, însoţiţi de profesor coordonator Mocanu Luminiţa au reprezentat judeţul Suceava la Festivalul internaţional de teatru în limba franceză AMIFRAN de la Arad, desfăşurat în perioada 21-28 octombrie 2011.

Piesa Un riche, trois pauvres a autorului Louis Calaferte a fost răsplătită cu aplauze de  publicul entuziast, atât pentru interpretare, cât şi pentru nivelul de limbă al elevilor.

Programul festivalului a vizat atât participarea la activităţile artistice, cât şi formarea elevilor în ateliere tematice. Trupa Colegiului nostru a obţinut prin participarea la concursul literar En attendant Godot, locul l prin prestaţia elevei Gavrilovici Maria.

În luna mai 2012  elevii noştri vor reprezenta România la etapa internaţională a festivalului, care va avea loc în localitatea La Roche-Sur-Yon din Franţa, onorând astfel premiul obţinut la Arad.

 

Profesor coordonator,
MOCANU LUMINIŢA
CNPR Suceava